::   Polski Spisz - Gmina Łapsze Niżne   ::

[ Kacwin : Niedzica : Łapsze Niżne : Łapsze Wyżne : Łapszanka : Trybsz : Frydman ]

NIEDZICA

Niedzica leży u południowo-wschodnich podnóży Pienin Spiskich, nieopodal Jeziora Czorsztyńskiego i Jeziora Sromowieckiego. Przez wieś przepływa rzeka Nidziczanka.  W poludniowej czesci wioski znajduje sie zabytkowy zamek Niedzicki, z widokiem na ruiny zamku w Czorsztynie. Na południe od Niedzicy rozciąga się granica polsko-słowacka. Najbliższe przejście graniczne - Niedzica-Łysa nad Dunajcem - 2 km. Na wschód od Niedzicy znajduje się Pieniński Park Narodowy, blisko jest w Gorce oraz w Tatry. Odległość od Nowego Targu ok. 35 km, od Zakopanego ok. 50 km. od Nowego Sącza ok. 80 km. Ludność jest spiska, ubiory występują w odmianie kacwińskiej.

Niedzica sąsiaduje z Kacwinem, gdzie znajdują się historyczne sypańce, zabytkowy kościół, kapliczki, wodospady; Łapszami Niżnymi, gdzie także znajduje się`; zabytkowy kościół, kapliczki; i Falsztynem. (Strona glowna Spisza, Gminy Łapsze Niżne - mapka)

Historycznym zabytkiem wsi jest Kościół Św. Bartłomieja z XV wieku. Podczas prac konserwatorskich odsłonięto w prezbiterium niezwykle cenny fragment polichromii z XIV i XV wieku. Warte zwiedzenia sę rownież zabytkowe kaplice św. Rozalii oraz św. Michała. Na terenie Niedzicy ma swoją siedzibe Zespół Zbiorników Wodnych Niedzica Sromowce S.A., powstała po wybudowaniu zapory.

W ostatnich latach Niedzica stała się głównym ośrodkiem wypoczynkowym w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego. Największe inwestycje poczyniła spółka Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Niedzica-Sromowe Wyżne. Rozwija sie tutaj najszybciej baza turystyczna z hotelami, pensojatami, restauracjami. Działa ośrodek "Polana Sosny" z restauracją "Dwór", pensjonatem "Spiska Chata". Działa tu kompleks wyciągów narciarskich, pole namiotowe i kampingowe.

W Niedzicy znajduje sie całodobowe przejście na Słowacje. Oprócz zabytków można i warto zwiedziě zaporę w Niedzicy oraz elektrownię, gdzie w sali maszynowni odbywają się coroczne koncerty noworoczne.


Kościół św. Bartłomieja w Niedzicy