Dolina Dunajca

W dolinie Dunajca, tam gdzie zachodzące słońce, kryjąc się pomiędzy wzgórzami, odbija się w wodach jeziora Czorsztyńskiego rozciąga się gmina Łapsze Niżne. W jej skład wchodzi dziewięć miejscowości: Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Kacwin, Niedzica, Niedzica - Zamek, Falsztyn, Frydman, Trybsz i Łapszanka.

   Jesteśmy na polskim Spiszu, w północno-wschodniej części Pogórza Spisko - Gubałowskiego. Tuż przy granicy ze Słowacją. Usytuowanie tej ziemi sprawiło, że w przeszłości była ona terenem spornym pomiędzy wpływami polskimi i węgierskimi. Jest to doskonałe miejsce pobytu dla amatorów czynnego wypoczynku nad górskim jeziorem, miłośników pienińskiej przyrody; turystów pragnących poznać najpiękniejsze zakątki Spiszu, Podhala i Pienin, a także - wędkarzy i zwolenników grzybobrania. Zimą króluje tu narciarstwo i bojery.

   Krajobraz tej ziemi to zalesione, zielone wzgórza, skałki i wijący się w dolinie szeroką wstęgą Dunajec. W drugiej połowie zeszłego wieku przybył jeszcze jeden element krajobrazu - Jezioro Czorsztyńskie. Powstało ono (nie bez protestów ekologów), dzięki największej w Polsce zaporze ziemnej Czorsztyn - Niedzica spiętrzającej wody Dunajca. Zaporę i elektrownię można zwiedzać z przewodnikiem. Działa tu także wystawa archeologiczna - zbiór przedmiotów o wartości historycznej, znalezionych przy prowadzeniu robót ziemnych, związanych z budową zapory. Niewiele jest elektrowni na świecie, które oprócz dostarczania prądu, dostarczają również "strawy duchowej". Elektrownia na Dunajcu jest chlubnym wyjątkiem. Tradycją stały się już koncerty sławnych artystów w niezwykłej scenerii hali turbinowej elektrowni. Zapoczątkowała ją prapremiera utworu "Amat Vita" skomponowanego przez Jana Kantego Pawluśkiewicza specjalnie na uroczystość otwarcia Zespołu Zbiorników Wodnych.

   W wodach Jeziora Czorsztyńskiego przeglądają się zabytki: Zamek Dunajec w Niedzicy, będący drzewiej siedzibą niedzickich władców. Zbudowali go w latach 1320-1330 landgrafowie spiscy z rodu Berzevicsych. Wtedy zamek nazywał się Dunajecz i miał strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. W zamku tym Zygmunt Luksemburski podpisał akt zastawu 16 miast spiskich Władysławowi Jagielle. Po drugiej stronie jeziora widać zamek czorsztyński. Na terenie gminy znajdują się barokowe kościoły polskiego Spiszu - w Łapszach Wyżnych i Niżnych, Kacwinie, Niedzicy czy Frydmanie. Jest tu także najstarszy kościół drewniany w Polsce: gotycki kościółek w Dębnie liczący sobie już 520 lat. Historia i tradycje tego regionu są pielęgnowane przez jego mieszkańców. Zwolennicy spiskich zwyczajów, mogą w lutym każdego roku wziąć udział w organizowanym w Gminie Łapsze Niżne wieczorze gawędziarzy i obrzędów spiskich - "Spiskie Zwyki". Najbardziej znaną miejscowością gminy jest Niedzica. Leży u południowo-wschodnich podnóży Pienin Spiskich, nieopodal Jeziora Czorsztyńskiego i Jeziora Sromowieckiego. Na południe od Niedzicy rozciąga się granica polsko-słowacka. Na wschód od miejscowości znajduje się Pieniński Park Narodowy, blisko jest w Gorce oraz w Tatry.

   Tutaj, u stóp zamku węgierskich Salamonów sezon turystyczny trwa przez okrągły rok. Amatorzy sportów letnich korzystają z górskich tras rowerowych, uprawiają żeglarstwo, pływanie. Będąc tu można wybrać się na ryby, grzyby lub długi spacer wokół zalewu. Popularne są przejażdżki na konikach huculskich.

   A zimą odludne zakątki Pienin i Spiszu czekają na miłośników czynnego wypoczynku. Można przypiąć narty śladowe i wziąć udział w Otwartym Biegu Narciarskim. Na zamarzniętej tafli Jeziora Czorsztyńskiego ścigają się bojerowcy. Miłośnicy zjazdów narciarskich znajdą doskonałe warunki do uprawiania białego szaleństwa w ośrodku Polana Sosny. Wyciągi narciarskie znajdują się w pobliżu przejścia granicznego Niedzica- Łysa nad Dunajcem. Trasy są dobrze utrzymane, przeznaczone zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących narciarzy. Górna stacja wyciągów jest jednocześnie punktem wyjścia ośmiokilometrowej trasy biegowej - Polana Sosny - Kacwin utrzymanej przez cały sezon zimowy. Przy dolnej stacji działa szałas z małą gastronomią. Stoki są naśnieżane, oświetlone, ubite ratrakiem. Obok działa mały wyciąg dla dzieci. Jest baza gastronomiczno-noclegowa i parking.


Gmina leży w południowej części województwa małopolskiego, tuż przy granicy ze Słowacją. W Niedzicy jest przejście graniczne. Dwa kroki i Słowacja. Czerwony Klasztor, Stara Lubownla, piwo "Smadny Mnich".
Samochodem - drogą z Nowego Targu w kierunku na Krościenko nad Dunajcem. Komunikacja autobusowa - lokalne połączenia z miast Małopolski miedzy innymi z Nowego Targu.

Info1.pl (Artykuł pobrany z tej witryny.)